Kim Tektonik Plakalar Hakkında Bir Şarkı Yapar Ki?

Björk‘ün yeni videosundan bahsetmeden önce, doğup büyüdüğü toprakların jeolojisini tanımakta fayda var. Şuradaki sayfadan İzlanda’nın nasıl bir doğaya sahip olduğunu görebilirsiniz. Zira birazdan izleyeceğiniz videoda tüm bu doğa olaylarına başka bir açıdan şahit olacaksınız.

Björk

Video çökmekte olan toprak katmanları ile başlıyor. Björk’ün giydiği mavi peruk, altın elbise ve broş kendi tasarımı. Björk, kum havuzunun ortasında duruyor ve elinde kaya parçası tutuyor. Bu kayalar ve kum, yönetmen Andrew Huang’ın ekibi tarafından bizzat İzlanda’daki volkanlardan toplanmış.

Mutual Core

Yönetmen Huang, bu video için çalışmaya Londra’daki jeoloji müzelerini gezerek başlamış. Biz kendisini daha önce izlediğimiz ve beğenmelere doyamadığımız Solipsist isimli kısa filminden tanıyoruz. Film hakkında daha önce yazdığımız yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.

Making Of:

“Elimizden geldiğince az animasyon kullanmaya çalıştık. Björk de ben de volkanik olayların doğal gelişiminde zaten kendiliğinden bir sanat yarattığına inanıyorduk. Animasyon kullanmamız gerektiğinde de bunun doğanın işleyişi ile birebir benzerlik göstermesi için uğraştık. Örneğin, kayanın kuma çarptığında kaç milyon kum taneciğinin havalanacağını hesaplamak zorunda kaldık ve sadece kayaların kumu havalandırdığı bir sistem kurmak için teknik yönetmenimiz iki ay boyunca uğraştı” diyor yönetmen Andrew Huang ve devam ediyor; “kim tektonik plakalar hakkında bir şarkı yapar ki diye düşünebilirsiniz. Fakat Björk’ü bu kadar dahi kılan şey bilim ve müziğin birleşiminden şiir yaratabilen çok az sayıdaki sanatçıdan bir tanesi olması. Bizler genellikle volkanları öfke ve vahşetle ilişkilendiririz. Oysa Björk bir volkanı düşündüğünde mutlu oluyor; ona göre bu pozitif bir şey de olabilir. İşte benim de videoda varmayı umut ettiğim şey buydu.”

Björk – Mutual Core:

Advertisements