‘the valtari mystery film experiment’

Bildiğiniz üzre Sigur Ros bir düzine yönetmen ile mütevazi bir bütçeyle anlaşmış ve onlardan yeni çıkacak albümleri ‘valtari’nin şarkılarını dinlediklerinde akıllarına gelen klipleri çekmelerini istemişti. Bugüne kadar 6 şarkının bu şekilde klibi yayınlandı ve her biri birer şahaser olarak internetteki yerini aldı.

Projeyle ilgili grubun basçısı Georg Holm; “Hiçbir zaman müziğimizi önceden programlanmış duygusal bir yaklaşımla oluşturmadık. Kimseye nasıl hissettiğimizi veya ondan ne alması gerektiğini söylemek istemedik. Filmlerde olduğu gibi, yönetmenin ne ile ortaya çıkacağı konusunda kimsenin bir fikri olmuyor. Onların hiçbiri bir diğerinin ne yaptığını bilmiyor. Bu sebeple ilginç bir deneyim olacağını umut ediyorum.” diyor.

İlk duyduğum andan beri beni de heyecanlandıran bu deneysel projeden sonra artık müzisyenler için videonun anlamı dün olduğundan farklı olmak zorunda kalacak. Bugüne kadar yayınlanan videoların her biri birbirinden bağımsız yönetmenlerce çekilmiş olsa da bence Sigur Ros’un evrensel müziğinin sihri filmlerin içine sızarak onların da kocaman bir bütünün farklı minimal parçaları olmasını sağlamış. Ve her bir video ayrı ayrı görsel açıdan eleştirilmeyi, incelenmeyi hak edecek kadar başarılı.

‘the valtari mystery film experiment’

FILM #1: ÉG ANDA BY RAGNAR KJARTANSSON

Yönetmenliğini Ragnar Kjartansson’un yaptığı ilk film, albümdeki ‘Eg Anda’ şarkısına çekildi. Kjartansson filmini ‘tarihteki ilk amacı olan pop videosu’ olarak tanımlıyor. Yönetmenin diğer işlerine buradan göz atabilirsin sevgili okuyucu.

FILM #2: VARÚÐ BY INGA BIRGISDÓTTIR

İkinci filmin yönetmeni Inga Birgisdóttir, İcelandic Academy of Art mezunu. Sigur Ros gibi İzlandalı olan Inga, daha önce grubun albüm kapaklarını ve bir kaç tane şarkının videosunu yapmıştı. Daha fazla çalışmasını buradan görebilirsiniz. Bir filmden çok hareketli görüntüler ve resimlerden oluşturduğunu söylüyor çalışmasını ve ekliyor yönetmen; ‘filmin tamamını izlemeseniz de olur.’

FILM #3: FJÖGUR PÍANÓ BY ALMA HAR’EL

Daha önce Beirut için de video çekmiş olan Alma Har’el doğma büyüme İsrailli bir yönetmen. Belgesel alanında ödülü bulunan Alma, genelde modern danslar ve manzaralar üzerine çalışan bir sanatçı. Kendisine buradan ulaşmak mümkün. Projenin en etkileyici videolarından birinin yönetmeni olarak ‘Bana göre, bir şeyler elde etmek için başkalarına acı çektirmemek nedir bilmemek ile alakalı bir film.’ diyor Alma Har’el.

FILM #4: REMBIHNÚTUR BY ARNI & KINSKI

Sevginin devrimci gücüne inananlardansanız bu tam sizlik.  Arni & Kinski’nin Sigur Ros ile olan ilişkisi aslında çok öncelere dayanıyor. Grubun glósóli, hoppípolla gibi şarkılarının videolarını da yönetmiş olan Arni & Kinski’ye buradan bakabilirsiniz.

FILM #5: ÉG ANDA BY RAMIN BAHRANI

Ramin Bahrani, sayısız ödüle sahip ünlü bir yönetmen. Pek çok festivale katılan yönetmenin hem uzun metraj hem de kısa film alanında bir çok çalışması bulunuyor. Yeni filmi ‘at any price’ bu yıl vizyona girecek büyük bir yapım. Kendisini işleriyle tanımlamayı başaranlardan. Kendisi şurada oturuyor efendim.

FILM #6: VARÚÐ BY RYAN MCGINLEY

Ve geldik şimdiye kadar yayınlanmış filmlerin sonuncusuna. New Yorklu yönetmen Mcginley,  Inga Birgisdóttir ile aynı şarkıya film çekmiş fakat müzik dışında filmler arasında herhangi bir benzerlik bulunmuyor. Bu film ile New York sokaklarına çocuk masumiyeti kazandırmak istediğini söyleyen yönetmen, film dışında pek çok görsel sanat alanında da işler üretiyor. Buradan bakabilirsiniz.

___________

‘the valtari mystery film experiment’ şimdilik bu kadar. Bir sonraki film 13 Ağustos’ta yayınlanacak. Albüm tamamlanana kadar da seri devam edecek. Fakat 8 Ekim’de yayınlanacak video, bir özelliği ile serinin diğer filmlerinden ayrılıyor. Sigur Ros, bu filmi sizin çekmenizi istiyor, ve bu yüzden bir yarışma düzenleniyor. Yarışmanın kazanan videosu bütün diğer yönetmenlerin işleriyle birlikte Sigur Ros tarafından Mystery Film Experiment panteonunda resmi olarak yerini alacak. Ek olarak, kazanan film yapımcısı/yönetmen 5000 dolar (usd) para ödülünü kazanacak. Ayrıntıları Türkçe olarak şuradan okuyabilirsiniz. Eğer bu efsane projenin içinde yer almak istiyorsanız unutmayın son başvuru tarihi 10 Eylül 2012.

Advertisements