Björk ve Pj Harvey ile Büyüyen Bir Neslin İlk Defa Sahneye Çıkışı: Anja Plaschg

Soap&Skin, henüz 21 yaşında olan Avusturya’lı Anja Plaschg‘ın deneysel müzik projesi.

Anja Plaschg, Avusturya’da minik bir kasabada büyümüş, 6 yaşında piyano çalmaya, 14 yaşında ise keman çalmaya ve elektronik müzik ile ilgilenmeye başlamış. Graz’da aldığı Grafik-Tasarım eğitimini 16 yaşında bırakıp Viyana’ya gitmiş. Viyana’da Güzel Sanatlar okumaya başlayıp ardından 18 yaşında onu da bırakmış.

Projenin ilk  albümü ‘Lovetune for Vacuum’ 2009 yılında çıktığında, biz çok duymamış olsak da önce Avusturya ardından Almanya, Belçika ve Fransa’da ilgiyle karşılanmış hatta Anja’nın Avusturya’nın yeni pop yıldızı olduğu söylenmiş. 2010 yılında aldığı  Europen Border Breakers ödülü ise uluslararası ilk başarısı.

Bazıları, projeyi Björk ve Pj Harvey ile büyüyen bir neslin ilk defa sahneye çıkışı olarak tanımlıyor. Anja’nın müzisyenliği Björk, Cat Power, Xiu Xiu,Apex Twin’e; besteciliği ise Arvo Pärt ve Sergei Rachmaninow’a benzetiliyor. Anja Plaschg, yarım bırakmış olsa da aldığı sanat eğitiminin katkısıyla yalnızca müzikle yetinemeyip video çekiyor, kendine filmlerden kolaj yaparak klipler hazırlıyor hatta üstüne oyunculuk yapıyor. Bunları da internet sitesinden, blogundan ya da Youtube sayfasından paylaşıyor.

Babasının 2009 yılındaki ölümünden de etkilenerek hazırladığı -üç ayrı dilde şarkılardan oluşan- mini albümü ‘Narrow’ geçtiğimiz Şubat ayında çıktı. Soap & Skin, şu aralar Avrupa turnesinde.

Benjamin ve Stefan Ramirez Pérez’in yönetmenliğini yaptığı, Anja’nın da görsellere katkısıyla hazırlanan 2009 çıkışlı ‘Thanatos’ videosu;

Advertisements